Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII

 

27 kwietnia – w czasie Mszy św. odprawianej przez papieża Franciszka na Palcu św. Piotra w Rzymie odbyła się kanonizacja dwóch papieży: bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. 5 lipca 2013 r. został wydany dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Cudem tym, było zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienie Floribeth Mory Diaz – Kostarykanki cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II, kanonizowany zostanie również bł. Jan XXIII.

 

Jednocześnie został wybrany dzień 27 kwietnia 2014 r., czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego jako data kanonizacji dwóch papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Jan Paweł II został kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji, zaś Jan XXIII pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji. W przypadku Jana XXIII papież Franciszek zdecydował o odstąpieniu od stwierdzenia cudu za wstawiennictwem błogosławionego.

 

Była to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954 r. oraz pierwszy raz, kiedy papież kanonizował dwóch swoich poprzedników. W gronie koncelebransów uroczystości kanonizacji był także emerytowany papież Benedykt XVI.

Zapamiętaj mnie (90 dni)