Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

 

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej w XV Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak! 

25–26 maja 2013

 

Lokowana przez Kazimierza Wielkiego wieś Binarowa niegdyś słynęła z uprawy lnu, konopi i tkactwa. Dziś największą chlubą dawnej królewskiej osady pozostaje wzniesiony w XVI wieku jodłowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wpisany w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 

To szczególne miejsce będzie można zwiedzać 25 i 26 maja w ramach XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!. Do jego odwiedzenia zapraszają Parafia św. Michała Archanioła w Binarowej i Małopolski Instytut Kultury. Wnętrze świątyni zachwyca niezwykłym bogactwem i kolorystyką niedawno odrestaurowanych malowideł, które szczelnie pokrywają stropy, ściany, ambonę i parapet chóru. Najstarsze z nich pamiętają czasy Jagiellonów. Ilustrują to, czego niepiśmienni ludzie nie mogli przeczytać z kart Biblii, przedstawiają postaci świętych i koleje ludzkiego losu.

 

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Krakowa i Małopolski. Tematem XV edycji, realizowanej pod hasłem „Wejdź na szlak!”, jest fenomen szlaków kulturowych, czyli turystycznych tras zwiedzania. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dwa majowe weekendy, podczas których będzie można zwiedzić 15 zabytków, zlokalizowanych na 5 szlakach. Są to obiekty szlaku Młodopolska Małopolska (0–19 maja), średniowieczne kościoły szlaku Małopolska Romańska (0–19 maja), obiekty na szlaku Dwory Małopolski (25–26 maja), a także zabytki Krakowskiego Szlaku Techniki (25–26 maja) oraz kościoły Małopolskiej Trasy UNESCO (25–26 maja), na której właśnie znajduje się kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej.

 

Zgodnie z coroczną tradycją zwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu opatrzonym fachowym i interesującym komentarzem oraz w licznych wydarzeniach towarzyszących. Informacje o każdym z zabytków znajdą się na stronie dnidziedzictwa.pl, a także w wyjątkowym wydawnictwie poświęconym historiom ludzi związanych z prezentowanymi miejscami. Książka pt. Wejdź na szlak! Katarzyny Kobylarczyk to już druga publikacja w serii Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. 

Publikacja i wstęp na wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.


 

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)