Narodowe Święto Niepodległości - 2016

11 listopada br. przypada 98 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu modliliśmy się za naszych Rodaków, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i w jej obronie oraz o to, by każdy Polak troszczył się o wspólny dom, jakim jest nasza Ojczyzna. Społeczność naszej Szkoły godnie reprezentował Poczet Sztandarowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego imieniem Króla Kazimierza Wielkiego w Binarowej.

O godz. 17.00 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji naszej Ojczyzny. Modliliśmy się także wspominając śp. Bronisława Kamińskiego, cichociemnego, pseudonim „Golf”. Był synem Jana Kamińskiego, działacza ludowego i Katarzyny z domu Wszołek. Po ukończeniu gimnazjum w Gorlicach, zdaniu tam matury w 1937 roku odbył służbę wojskową na dywizyjnym kursie podchorążych rezerwy piechoty przy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich. We wrześniu 1939 roku służył w 2 Pułku Strzelców Podhalańskich 22 Dywizji Piechoty Górskiej. Przekroczył granicę polsko-węgierską 20 września 1939 roku. Był internowany na Węgrzech. W lutym 1940 roku znalazł się we Francji, gdzie walczył w 3 Dywizji Piechoty. W czerwcu 1940 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został przydzielony do 2 Batalionu Strzelców 1 Brygady Strzelców. Zgłosił się do służby w kraju. Po konspiracyjnym przeszkoleniu w dywersji został zaprzysiężony 4 sierpnia 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Zrzutu dokonano w nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller 11”. Dostał przydział do Kedywu Podokręgu Rzeszów AK. W nocy z 7 na 8 maja 1944 roku został przerzucony na „melinę” w Łęgu, gdzie znajdował się również magazyn broni. Poległ 8 maja w walce z gestapo w obronie tego magazynu. Pośmiertnie, 11 listopada 1944 roku został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Bronisława Kamińskiego upamiętnia pomnik w Łęgu, przy ul. Centralnej, na skwerze obok domów nr 3 i 4 w odsłonięty 1979 roku ku czci żołnierzy Armii Krajowej zgrupowania „Żelbet” oraz osób cywilnych poległych w czasie akcji 8 maja 1944 roku oraz tablica w kościele św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie, w lewej nawie kościoła św. Jacka, odsłonięta w 1980, upamiętniająca poległych cichociemnych, żołnierzy Armii Krajowej – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski. Wśród wymienionych 110 poległych cichociemnych jest Bronisław Kamiński.