Niedziela III Adwentu 2016

 

11. 12. 2016 r.

  

 1. Czas Adwentu dobiega połowy. Pod koniec tego tygodnia – od soboty – wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. A dzisiejszą III Niedzielę Adwentu nazywamy niedzielą Gaudete – „Radujcie się!”, od słów z Listu św. Pawła do Filipian: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego też w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych pojawiły się szaty różowe. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia przez papieży w Rzymie i rozdawania róż właśnie w tę radosną niedzielę. Także strona internetowa naszej Parafii przybrała szatę koloru różowego. Dzisiaj jeszcze Msza św. o godz. 9.00 i 11.00.

 2. „Bóg zapłać” za ofiary złożone dzisiaj na tacę. Będą one przeznaczone na prace konserwatorskie i remontowe prowadzone w naszej Parafii.

 3. Zapraszamy na Roraty, zwłaszcza dzieci i młodzież – codziennie o godz. 7.00. Jedynie w środę Nowenna do Matki Bożej Binarowskiej i Roraty o godz. 17.00. Przed Roratami śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. W środę po Roratach spotkanie Akcji Katolickiej.

 4. We wtorek – 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie i polecajmy w naszych modlitwach obecnie rządzących, aby dzięki ich mądrości nasza Ojczyzna napełniała się pokojem i dostatkiem.

 5. W piątek rozpoczniemy nowennę do Dzieciątka Jezus przed uroczystością Narodzenia Pańskiego. W ten sposób będziemy prosić o czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem wcielonym. On jest już blisko!

 6. Za tydzień – w IV Niedzielę Adwentu – Msze św. będą o godz. 7.30, 9.00 i 11.00. Na Sumie będziemy gościć chór „Fatima” z Rożnowic, który wykona hymn „Akatyst” ku czci Bogurodzicy.

 7. Odwiedziny z posługą sakramentalną dla chorych będą w poniedziałek po IV Niedzieli Adwentu. Prosimy zgłosić ich w zakrystii.

 8. W środę po Roratach spotkanie LSO, w piątek o godz. 0.00 spotkanie KSM-u a w sobotę o godz. 9.00 – spotkanie dla Scholi.
 9. „Bóg zapłać” za złożone ofiary na pomoc Kościołowi Katolickiemu na Wschodzie. Ofiary te zostały przekazane do referatu misyjnego naszej Kurii.

 10. U ministrantów są do nabycia świąteczne pocztówki bożonarodzeniowe z widokiem naszego kościoła parafialnego.

 11. „Bóg zapłać” za sprzątanie kościoła i terenu wokół świątyni oraz za złożoną ofiarę zamiast kwiatów. O posprzątanie kościoła w tym tygodniu proszeni są Parafianie z numerów: 265, 439, 264, 263, 69 i 261.

 12. Zachęcamy do przeczytania kilku artykułów w prasie religijnej. Pisze ona m.in. o pierwszym od ponad 500 lat odsunięciu płyty przykrywającej oryginalny kamień w Grobie Jezusa oraz o duszpasterskim charyzmacie papieża Franciszka. Jest też recepta na radość o. Leona Knabita i artykuł, który wyjaśnia – kiedy mężczyzna jest ojcem a kiedy zostaje tatą oraz refleksja o tym, czy gwiazdy Hollywood po wyborach prezydenckich wyemigrują z USA. Czytelnicy „Źródła” dowiedzą się o zdrowotnym wpływie tymianku, który jest naturalnym antybiotykiem. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 13. Burmistrz Biecza prosi o przekazanie informacji o tym, że z dniem 9 grudnia 2016 roku rozpoczyna się rekrutacja do Publicznego Żłobka „BIECKA AKADEMIA MALUCHA” w Bieczu, przy ul. Tysiąclecia 29. Wszelkie informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bieczu – tam też można pobrać kartę zgłoszeniową. Rekrutacja będzie trwała do dnia 20 grudnia br.

 14. Powiatowa Straż Pożarna w związku z przypadkami zaczadzeń przypomina zasady bezpiecznej eksploatacji budynków oraz znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Pełny tekst komunikatu jest w gablocie ogłoszeń.

 15. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. Janina Woźniak, z domu Rutana, zamieszkała w Nagórzu Południe. Polećmy ją Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.”

 16. W ostatni piątek Komisja Urzędu Ochrony Zabytków oraz nasz Diecezjalny Konserwator Zabytków odebrali przeprowadzone w tym roku prace konserwatorskie. Została wykonana konserwacja polichromii na ścianie zachodniej nawy ze sceną „CORONA IUSTITIA DEI” oraz tronu biskupiego i konfesjonału z ławami a także 10 sztuk lichtarzy z ołtarzy w Kaplicy Aniołów Stróżów. Niebawem te elementy wrócą do kościoła. Tron biskupi będzie zamontowany po wykonaniu konserwacji polichromii ściennej na północnej ścianie prezbiterium.

  W tych dniach sporządzane będą raporty i rozliczenia finansowe. W tym roku otrzymaliśmy dotacje od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego. Całość wykonanych prac kosztowała ponad 170 tys. w tym otrzymaliśmy 152 tys. dotacji a ponad 0 tys. dopłaciliśmy z kasy parafialnej jako finansowy udział własny naszej Parafii. zł. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” Parafianom za złożone ofiary, dzięki którym możemy kontynuować niezbędne prace konserwatorskie. Planowane są już prace na rok przyszły. Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację prac konserwatorskich przy pozostałym wyposażeniu ruchomym. Będziemy oczekiwać pozytywnego rozpatrzenia. W naszych modlitwach polecajmy dalsze prace planowane w naszym kościele Parafialnym.

 17. Chrystus pragnie być Bogiem nam bliskim. Pragnie, byśmy mogli Go poznawać. To poznanie dokonuje się w sposób szczególny podczas Eucharystii, ale także i na każdej codziennej modlitwie. Niech w tym adwentowym czasie nie zabraknie w naszych domach tej codziennej modlitwy. Niech Chrystusowe błogosławieństwo umocni nas w poznawaniu Boga w modlitwie.

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)