Niedziela IV Adwentu 2016

 

18. 12. 2016 r.

  

 1. Dzisiaj ostatnia Niedziela Adwentu, coraz bliżej jest do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Czy do przeżywania Świąt jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem; przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że Pan Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu Boży wymiar. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest obecne pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze.

 2. Dzisiaj jeszcze Msza św. o godz. 9.00 i 11.00. Na Sumie będziemy gościć chór „Fatima” z Rożnowic, który wykona hymn „Akatyst” ku czci Bogurodzicy. Po południu będzie pogrzeb śp. Jana Rutany. Urodził się on i wychował w Binarowej, przez ostatnie 40 lat mieszkał w parafii Moszczenica ale jego wolą było spocząć na naszym cmentarzu. Msza św. pogrzebowa o godz. 13.00, pół godziny wcześniej wprowadzenie ciała Zmarłego do kościoła. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

 3. „Bóg zapłać” za ofiary złożone dzisiaj na tacę.

 4. Aby świąteczna radość była pełna, przygotujmy serca na przyjście Pana przez sakrament pojednania i oczyszczającą pokutę. Okazja do spowiedzi adwentowej będzie w środę od godz. 9.00 do 12.00 z przerwą od 10.30 do 11.00 i po południu od godz. 14.00 do 17.00 z przerwą od 15.30 do 16.00. Zachęcamy Parafian do skorzystania w tym dniu ze spowiedzi, by z czystym sercem świętować Boże Narodzenie. W czasie spowiedzi będzie udzielana Komunia św. – zachęcamy do pobożnego i religijnego uczestniczenia w tym obrzędzie.

 5. Roraty do soboty będą rano o godz. 7.00. Jedynie w środę Nowenna do Matki Bożej Binarowskiej i Roraty o godz. 17.00. Wszystkich Parafian zachęcamy do licznego udziału w tej Mszy Świętej wotywnej. W tych dniach także przed Mszą św. okazja do spowiedzi św. dla tych Parafian, którzy przyjadą na święta tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia.

 6. Jutro w godzinach rannych odwiedziny z posługą sakramentalną dla chorych. Prosimy zgłosić ich w zakrystii.

 7. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z soboty na niedzielę. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata z Ewangelii wg św. Łukasza, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy. Zapraszamy Parafian na Pasterkę. Składka na tacę podczas Pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.

 8. W dzień Bożego Narodzenia, Msze Święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę, czyli o godz. 7.30, 9.00 i 11.00. Podobnie w drugi dzień świąt, w poniedziałek – 26 grudnia, w święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Na Sumie będzie błogosławieństwo owsa. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego, wierni, którzy przyjmą papieskie błogosławieństwo „Urbi et orbi”, czyli „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji mogą pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.

 9. U ministrantów są do nabycia świąteczne pocztówki bożonarodzeniowe z widokiem naszego kościoła parafialnego.

 10. „Bóg zapłać” za sprzątanie kościoła oraz za złożoną ofiarę zamiast kwiatów. O posprzątanie kościoła na Święta Bożego Narodzenia proszeni są Parafianie z numerów: 466, 445, 5, 433, 310, 30, 314, 328, 325 i 322.

 11. Świąteczna prasa religijna jest bardzo bogata w ciekawe artykuły. Przeczytamy m.in. o tym, jak uchronić Święta Bożego Narodzenia przed komercją oraz kim jest nowo mianowany Metropolita Krakowski. Jest też wzruszający artykuł o dzieciach powołanych do życia w procedurze in vitro i zamrożonych w stanie embrionalnym. Z tematów społecznych można się dowiedzieć o trudach i problemach odkłamywania wizerunku Polski w świecie oraz o Jubileuszu parafialnego „Caritasu” w Rożnowicach. W „Źródle” jest kalendarz ścienny na rok 2017 a dla dzieci – nowy numer „Małego Gościa”. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 12. Wolontariusze wraz z koordynatorami ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Binarowej bardzo serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy wzięli udział w akcji Pomocy Rodakom mieszkającym na Ukrainie.  W wyniku akcji przeprowadzonej w szkole na przełomie listopada i grudnia zebrano duże ilości darów w postaci słodyczy, środków spożywczych, przyborów szkolnych, ubrań i zabawek, które przekazano mieszkańcom Parafii Narodzenia NMP w Dolinie. Oficjalne słowa wdzięczności spłynęły na ręce Wolontariuszy. Podziękowanie dostępne jest na stronie internetowej naszej Szkoły.

 13. Życie człowieka jest nieustannym oczekiwaniem na spotkanie z Panem. Niech Boże błogosławieństwo pomaga nam odczytywać znaki zapowiadające bliskość Bożego Narodzenia i uzdalnia nasze serca do owocnego przeżycia spotkania z Nowonarodzonym.

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)