Niedziela VIII Zwykła 2017

 26. 02. 2017 r. 

 

 1. Dzisiaj jeszcze Msza św. o godz. 9.00 i 11.00. Dzisiejsza niedziela wprowadza nas Adoracją Najświętszego Sakramentu w czas Wielkiego Postu. Po Mszach św. będzie wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem a pomiędzy Mszami – adoracja prywatna.

 2. Dzisiaj rozpoczynamy 50 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. W modlitwie indywidualnej i wspólnotowej oraz w dobrowolnej abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych przeżywajmy ten Tydzień.

 3. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone w dniu dzisiejszym na tacę.

 4. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu – 1 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte w tym dniu o godzinie 7.00 i 17.00 z Nowenną do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Wcześniej okazja do spowiedzi przed I piątkiem miesiąca. Zachęcamy do skorzystania w tym dniu z sakramentu pokuty dzieci i młodzież z Gimnazjum, którzy mają indeksy. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Msza św. w poniedziałek, wtorek, czwartek i sobotę będzie rano o godz. 7.00.

 5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 0 a rozpoczęciem 60 roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymujmy się więc od udziału w hucznych zabawach, tańcach i dyskotekach.

 6. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa”

 7. W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

 8. Zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach ku czci Męki Pańskiej. W piątki o godzinie 17.00 będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po nim Msza Święta. W niedziele Wielkiego Postu o godz. 14.00 Akcja Katolicka poprowadzić będzie Drogę Krzyżową, o godzinie 15.00 będą Gorzkie Żale, a zaraz po nich Msza Święta. Za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można pod zwykłymi warunkami zyskać odpust zupełny. Czcicieli Chrystusa Ukrzyżowanego serdecznie zapraszamy.

 9. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W piątek Msza św. wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa rano o godz. 7.00. Wieczorem o godz. 17.00 Droga Krzyżowa a potem Msza św. Spowiedź przed poranną Mszą św. i po południu od godz. 16.00.

 10. W piątek w godzinach porannych chorzy będą mogli skorzystać z posługi sakramentalnej, prosimy zgłaszać ich w zakrystii.

 11. W sobotę przypada święto św. Kazimierza Królewicza. Jest to dzień imienin Ks. Biskupa Seniora Kazimierza Górnego. Módlmy się w tym dniu w jego intencji. Wszystkim Solenizantom i Solenizantkom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych.

 12. W najbliższą niedzielę Msze św. o godz. 7.30, 9.00 i 11.00 i po Gorzkich Żalach, o godz. 15.00. O godz. 14.00 Droga Krzyżowa prowadzona przez Akcję Katolicką. Przed Prymarią będą śpiewanej Godzinki do św. Michała Archanioła, będzie też zmiana tajemnic różańcowych - po Prymarii będzie dla Róż niewiast a po Sumie dla Róż mężczyzn. Składka przeznaczona będzie na nasze Diecezjalne Seminarium Duchowne w Rzeszowie.

 13. W piątek po Mszy św. wieczornej spotkanie KSM-u a w sobotę o godz. 9.00 spotkanie dla Scholi.

 14. „Bóg zapłać” za sprzątanie kościoła oraz za złożoną ofiarę. O posprzątanie kościoła na następną niedzielę proszeni są Parafianie z numerów: 427, 501, 464, 386 i 415.

 15. „Bóg zapłać” za złożone ofiary na ubezpieczenie i monitoring naszego kościoła Parafianom z następujących numerów: 53, 136, 156, 161, 167, 208, 272, 356, 361, 366, 378, 415, 430, 442, 449 i 507.

 16. Prasa religijna jak zwykle przynosi wiele treści. Pisze o m. in. o. fatimskim orędziu Matki Bożej oraz na czym polega i czy w ogóle jest nam potrzebna wielkopostna duchowa walka. Są też ciekawe artykuły o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych oraz o tym, co ma wspólnego zdrowie duszy ze zdrowym odżywianiem. W tygodniku „Źródło” jest kolejny artykuł zdrowotny o zaletach pączków brzozy, które leczą reumatyzm – jest też przepis na maść na bolące stawy. Zachęcamy do czytania prasy religijnej.

 17. Sołtys Binarowej przypomina, że osoby, które nie odebrały jeszcze nakazów podatkowych na 2017 rok, mogą je odebrać dzisiaj po Sumie w Domu Strażaka. Z uwagi na trudne warunki, sołtys może nie zdążyć na czas dostarczyć nakazów do każdego gospodarstwa.

 18. Kino „Farys” w Bieczu zaprasza na seanse filmowe, szczególnie poleca film pt. „Zerwany kłos”, który opowiada o losach bł. Karoliny Kózkówny spod Tarnowa. Film można oglądać od 3 do 7 marca o godz. 17.30. Mamy zarezerwowane 20 biletów na sens w poniedziałek – 6 marca na godz. 17.30 w promocyjnej cenie 11 zł od osoby. Można się zatem zapisać na ten film w zakrystii lub kancelarii – serdecznie zachęcamy. Film jest godny zobaczenia. Dojazd do Biecza – we własnym zakresie.

 19. Jak może niektórzy zauważyli na ołtarzach w Kaplicy Aniołów Stróżów  możemy już oglądnąć 10 odnowionych lichtarzy ołtarzowych. Prezentują się bardzo pięknie i dopełniają kompozycję odnowionych ołtarz Także ławki w Kaplicy posiadają już tapicerowane nakładki i tym samym komfort użytkowania tych ławek jest lepszy. W tym tygodniu został zabrany do pracowni konserwatorów krzyż ołtarzowy wraz z podstawą – będzie on poddany całościowej konserwacji techniczno-estetycznej. Ta inwestycja nie będzie nas nic kosztować, ponieważ konserwacja krzyża ołtarzowego wraz z podstawą będzie sfinansowana przez konserwatorów z naszego kościoła – Państwo Magdalenę i Stanisława Stawowiaków oraz ich córkę Karolinę Stawowiak, którzy w ten sposób chcą podziękować naszej Parafii za prace prowadzone w naszym kościele oraz długoletnią współpracę z ich pracownią konserwatorską.

  Ten bardzo miły gest zasługuje także na wdzięczność i szacunek z naszej strony. Konserwatorzy zalecają też, aby odnowione wyposażenie  raczej nie czyścić ze względu na zagrożenie zniszczenia odnowionej polichromii. Obecnie przy ołtarzu mamy inny – równie cenny i piękny krucyfiks – gotycki, z ok. 1530 r., który był zawieszony na ścianie w zakrystii. W ostatnim czasie został także odnowiony i częściowo pozłocony metalowy krzyż procesyjny. Koszt tej inwestycji pokryły ofiary złożone w ubiegłym roku przez Małżonków obchodzących swoje Jubileusze – składamy im ponownie serdeczne „Bóg zapłać”. W piątek – przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej odnowiony krzyż zostanie poświęcony i będzie służył – jak do tej pory w liturgii jako krzyż procesyjny.

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)