Niedziela VIII Wielkanocna 2018 - Zesłanie Ducha Świętego

20.05.2018 r.

  

 1. Zesłanie Ducha Świętego to pamiątka narodzin wspólnoty Kościoła. Apostołowie, umocnieni mocą z wysoka, wyszli z Wieczernika, aby dawać świadectwo o zmartwychwstałym Zbawicielu. Ich misja wciąż trwa i jest kontynuowana w Kościele.
 2. Dzisiaj jeszcze Msza św. o godz. 9.00 a na Sumie Dzień wspólnoty dzieci z Jezusem w Komunii św. – Msza Św., w czasie której dzieci kl. III przyjmą Pana Jezusa w Eucharystii po raz pierwszy. Po południu o godz. 15.00 Nabożeństwo Majowe i Msza św.
 3. „Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę.
 4. Jutro drugi dzień Zielonych Świątek – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. o godz. 7.00, 10.00 i 18.00.
 5. Zapraszamy wszystkich Parafian, także dzieci i młodzież do wspólnej modlitwy z Maryją, naszą Matką, Królową i Orędowniczką. Każdego wieczoru o godz. 18.00 odprawiamy Nabożeństwo Majowe a potem jest Msza św. Jedynie w piątek Msza św. i Nabożeństwo będzie o godz. 19.00. W środę nabożeństwo majowe będzie połączone z Nowenną do Matki Bożej Binarowskiej.
 6. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W naszej Parafii w tym dniu będziemy obchodzili Uroczystość Odpustową ku czci Matki Bożej Wspomożenia Wiernych połączoną z Jubileuszem 670-lecia lokacji Binarowej. Msze św. będą jak w każdą niedzielę, czyli o godz. 7.30, 9.00 i Suma Odpustowa o godz. 11.00. Ze względu na obchody Jubileuszu nie będzie Mszy św. popołudniowej – nabożeństwo majowe będzie połączone ze Sumą. Zapraszamy serdecznie na Uroczystość Odpustową wszystkich Parafian i Gości, na Sumę zapraszamy małe dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia w czasie procesji oraz dzieci I-Komunijne. Prosimy także o zabranie na procesję feretronów i sztandarów. Tegoroczny Odpust poprowadzi ks. dr Sławomir Zych – z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – opiekun naukowy sanktuariów Najświętszej Maryi Panny w naszej Diecezji. Warunkiem koniecznym do zyskania odpustu jest stan łaski uświęcającej, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty – okazja codziennie przed nabożeństwem majowym a w sobotę – od godz. 16.00.
 7. W czwartek przypada obchodzone od 5 lat w Polsce święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. To także dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny jako Wspomożycielki wiernych. Tego dnia modlimy się także za Kościół w Chinach.
 8. W sobotę zapraszamy wszystkich do modlitwy w Dniu Matki. Żyjącym mamom będziemy wypraszać obfitość Bożych łask, a zmarłym radość wieczną.
 9. W środę po Mszy św. odbędzie się spotkanie Liturgiczne Służby Ołtarza a w piątek po Mszy św. spotkanie KSM-u.
 10. Dzisiaj kończy się liturgiczny okres wielkanocny. Przypominamy, że czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z zaproszenia i przygotowani przez sakrament pokuty zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.
 11. „Bóg zapłać” rodzicom dzieci I-Komunijnych za udekorowanie i przygotowanie świątyni na dzisiejszą Uroczystość, za sprzątanie kościoła i wewnętrzne porządki a także za uporządkowanie rabatek i terenu wokół świątyni oraz udekorowanie krzyża misyjnego a także za złożoną ofiarę na potrzeby naszego Kościoła, dzięki której można było odnowić i pozłocić puszkę do przechowywania Najświętszego Sakramentu. O przygotowanie kościoła na Uroczystość Odpustową proszeni są Parafianie z numerów: 396, 474, 497, 496 i 495.
 12. Prasa religijne przynosi dziś ciekawe tematy, np. w „Gościu Niedzielnym” – przestroga przed pogaństwem powracającym do współczesnej Europy, „Niedziela” przedstawia nowych kapłanów naszej Diecezji, a „Źródło” jest numerem specjalnym, poświęconym zmarłemu niedawno obrońcy życia – inż. Antoniemu Ziębie. Są też inne wartościowe artykuły a dla dzieci nowy numer „Małego Gościa” – zachęcamy do przeczytania.
 13. Zachęcamy do zapisywania się na parafialną pielgrzymkę do Wrocławia w dniach 15-16 czerwca. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.
 14. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Jana Przybycienia – z Nagórza Północ. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen”.
 15. Niech zmartwychwstały Chrystus zsyła dary Ducha Świętego na Jubilatów i Solenizantów rozpoczynającego się tygodnia.
 16. W bieżącym roku przypada 670 rocznica lokacji Binarowej. W Wigilię Narodzenia św. Jana Chrzciciela – 23 czerwca 1348 roku – król Kazimierz Wielki wydał przywilej lokacyjny naszej miejscowości. Na mocy tego dokumentu jeden łan ziemi przeznaczono na uposażenie Parafii. Jubileusz to okazja do świętowania i dumy z przeżytego czasu oraz szacunku i honoru dla naszych przodków, którzy przez 670 lat żyli, pracowali i wyznawali chrześcijańską wiarę na binarowskiej ziemi. Uroczystość Jubileuszową będziemy przeżywać w najbliższą niedzielę – 27 maja br. w połączeniu z Odpustem Parafialnym ku czci Matki Boże Binarowskiej – Wspomożycielki Wiernych. O godz. 11.00 rozpocznie się Jubileuszowa Suma Odpustowa a po południu na placu przy kościele odbędzie się impreza kulturalno-rozrywkowa pod nazwą „Niedziela Jubileuszowa”. W ramach tej uroczystości odbędzie się III Jubileuszowy Bieg Królewski na dystansie 6 km dla dorosłych oraz mini-bieg dla dzieci i młodzieży na dystansie 670 m., pokaz Jednostki Strzeleckiej 2012 im. płk. Lisa-Kuli z Rzeszowa, scenka teatralna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej oraz młodzieży z naszego KSM-u, nawiązująca do wydarzenia lokacji Binarowej, loteria fantowa z ciekawymi nagrodami, występy i koncerty muzyków binarowskichi, pokaz tańców latynoamerykańskich, degustacja regionalnych potraw i przysmaków binarowskich, zabawa taneczna oraz widowisko fireshow. O godzinie 19.00 gwiazda wieczoru – SIOSTRY MATKOWSKIE. W trakcie imprezy będzie też możliwość zwiedzania naszego kościoła. Jubileuszowe świętowanie rozpoczniemy już 25 maja br. w Muzeum Ziemi Bieckiej otwarciem wystawy „Zabytki binarowskiej świątyni – w 670 rocznicę lokacji” z prelekcją ks. dr Sławomira Zycha z KUL-u oraz mgr Gabrieli Stawowiak – historyka i konserwatora dzieł sztuki. Wystawa będzie czynna w Muzeum Ziemi Bieckiej do 29 czerwca br. W czasie „Niedzieli Jubileuszowej” odbędzie się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego Biblioteki w Bieczu i Parafii w Binarowej pod hasłem: „A wydarzyło się to 670 lat temu…”. Plan wydarzeń Jubileuszowych znajduje się na plakatach i w Internecie. Serdecznie zapraszamy Parafian i Gości do wspólnego świętowania!
 17. Miłość, radość, pokój, cierpliwość i dobroć to niektóre owoce Ducha Świętego, które mamy pomnażać i dzielić się nimi z braćmi i siostrami. Niech w tym zadaniu umacnia nas Boże błogosławieństwo.

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)