Niedziela VI Wielkiego Postu - PALMOWA - 2019

Ogłoszenia Parafialne - 14.04.2019 r.

  

 1. Dzisiaj na początku każdej Mszy św. poświęcenie palm. Suma rozpocznie się przy Ołtarzu Polowym i stamtąd z poświęconymi palmami wyruszymy w procesji do kościoła parafialnego. W czasie Mszy św. o godz. 9.00 będziemy się modlić w intencji ks. Roberta, który w tym tygodniu będzie miał Dzień Imienin. Po południu o godz. 14.00 Droga Krzyżowa prowadzona przez Akcję Katolicką, zaś o godz. 15.00 Gorzkie Żale i Msza św. Dziś także można złożyć dobrowolną ofiarę do puszek na kwiaty do Bożego Grobu. O godz. 13.00 młodzież wyjeżdża do Gorlic na Światowy Dzień Młodych.
 2. „Bóg zapłać” za ofiary złożone dzisiaj na tacę. Będą one przeznaczone na prace remontowe i konserwatorskie prowadzone w naszej Parafii.
 3. Jutro w naszej Parafii spowiedź wielkopostna. Rozpocznie się o godz. 9.00 i do południa trwać będzie do godz. 12.00 z przerwą od godz. 10.30 do 11.00. Ciąg dalszy po południu od godz. 15.00 do godz. 18.00 z przerwą od godz. 16.30 do godz. 17.00. Zachęcamy Parafian do skorzystania jutro z sakramentu pokuty, by z czystym sercem świętować Zmartwychwstanie Pańskie. W czasie spowiedzi udzielana będzie Komunia św. Bardzo prosimy o pobożne i religijne uczestniczenie w tym obrzędzie i zaczekanie do chwili aż kapłan udzieli błogosławieństwa.
 4. Msza św. w poniedziałek i wtorek będzie rano o godz. 7.00 a w środę z Nowenną do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych będzie wieczorem o godz. 18.00.
 5. We wtorek w godzinach porannych przedświąteczne odwiedziny chorych z posługą sakramentalną – prosimy zgłaszać ich w zakrystii.
 6. W Wielki Czwartek, dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa – Msza św. Wieczerzy Pańskiej – o godz. 18.00, po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do godz. 22.00. Przy ołtarzu Matki Bożej będzie można złożyć tradycyjną ofiarę na świece.
 7. W Wielki Piątek o godz. 18.00 rozpoczniemy Drogę Krzyżową, którą kontynuować będziemy idąc uliczkami Binarowej i rozważając Mękę Chrystusa. Po Drodze Krzyżowej rozpocznie się Liturgia – rozważanie Męki Pańskiej, adoracja krzyża i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Adoracja w Bożym Grobie trwać będzie do godz. 22.00. Za ucałowanie krzyża możemy zyskać odpust zupełny. Ofiary składane przy krzyżu są przekazane na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej. Członków Ochotniczej Straży Pożarnej prosimy o podjęcie straży honorowej przy Bożym Grobie a także asystę w czasie Rezurekcji. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Zachęcamy także do zachowania wstrzemięźliwości także w Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Postarajmy się ograniczyć oglądanie telewizji i słuchanie muzyki, aby głębiej przeżyć dzień śmierci naszego Pana.
 8. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny o godz. 10.00, 11.00 i 12.00. Zapraszamy do chwil rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci krzyżowi św. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.
 9. W Wielką Niedzielę o godz. 6.00 – procesja rezurekcyjna, a po niej Uroczysta Msza św. Wielkanocna. Pozostałe Msze św. o godz. 9.00 i 11.00.
 10. Zapraszamy do udziału w adoracjach Najświętszego Sakramentu:

 

Wielki Czwartek

19.00 – 20.00 – Róże Różańcowe i Opiekunki rejonowe Caritas

20.00 – 21.00 – Akcja Katolicka oraz wszyscy chętni

21.00 – 22.00 – młodzież wraz z KSM

 

Wielki Piątek

  8.00 –   9.00 – Ministranci i Lektorzy

  9.00 – 10.00 – Pola Szarowicza

10.00 – 11.00 – Nadole – strona południowa

11.00 – 12.00 – Wygon i Potoki

12.00 – 13.00 – Nagórze – strona południowa

13.00 – 14.00 – Zielona Ulica

14.00 – 15.00 – Nagórze – strona północna

15.00 – 16.00 – Kurpiel i Lechowe Potoki

16.00 – 17.00 – Kamieniec i Wanatówka

17.00 – 18.00 – Nadole – strona północna

21.00 – 22.00 – KSM

 

Wielka Sobota

  8.00 –   9.00 – Ministranci i Lektorzy

  9.00 – 10.00 – Róże Różańcowe Niewiast

10.00 – 12.00 – Adoracja dla wszystkich

12.00 – 13.00 – uczniowie SP i Schola

13.00 – 14.00 – uczniowie Gimnazjum

14.00 – 15.00 – Róże Różańcowe Mężczyzn

15.00 – 16.00 – Maślakowice

16.00 – 17.00 – Rynek

17.00 – 18.00 – adoracja dla wszystkich i Akcja Katolicka

 

 Szczegółowy program Nabożeństw i adoracji Wielkiego Tygodnia jest umieszczony w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej naszej Parafii.

 1. W Wielki Piątek rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Będzie ona prowadzona przez Akcję Katolicką codziennie przed Mszą św. a w piątek przed Drogą Krzyżową.
 2. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą o godz. 7.30, 9.00 i 11.00. Ofiara zbierana na tacę będzie przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
 3. „Bóg zapłać” za sprzątanie kościoła i terenu wokół świątyni oraz za złożoną ofiarę. O posprzątanie kościoła na Triduum Paschalne proszeni są Parafianie z numerów: 360, 359, 358, 356 i 357 a na Wielkanoc: 355, 471, 366, 369, 370 i 370 A
 4. Przy wyjściu z kościoła można zakupić wielkanocne baranki „Caritas” oraz parafialne pocztówki świąteczne w komplecie z kopertą – zachęcamy do skorzystania z tej pamiątki i przesyłania świątecznych życzeń z naszej Parafii.
 5. Warto dziś sięgnąć do prasy religijnej. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy doskonałe wyjaśnienie liturgii Triduum Paschalnego, „Niedziela” pisze, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego mogą okazać się jednymi z najciekawszych oraz jak będzie wyglądała Japonia po abdykacji cesarza a w „Źródle” przeczytamy o bezpłatnej aplikacji na telefon o św. Józefie a ceniący zdrową aptekę znajdą artykuł o lekarstwie pomocnym w leczeniu nowotworów, który daje nam za darmo Pan Bóg a bierze się z popularnego mniszka lekarskiego. Jest jeszcze wiele innych równie ciekawych artykułów a dla dzieci nowy numer „Małego Gościa” z płytą Arki Noego. Zachęcamy do czytania prasy religijnej.
 6. Okazja do spowiedzi świętej dla tych naszych Parafian, którzy przyjadą na Święta z zagranicy – będzie po zakończonych nabożeństwach w Wielki Czwartek i Wielki Piątek wieczorem oraz w Wielką Sobotę w przerwach między kolejnymi błogosławieństwami pokarmów na stół wielkanocny.
 7. Robert zaprasza zapisanych uczestników pielgrzymki parafialnej do Budapesztu, Bratysławy i Wiednia na spotkanie przedpielgrzymkowe z przedstawicielem Biura Podróży Orlando Travel Sp. z o.o., które odbędzie się po Wielkanocy – w środę – 24 kwietnia o godz. 19.00.
 8. Solenizantom i Jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.
 9. W tym tygodniu zostały wykonane cięcia korekcyjne drzewostanu przy naszym kościele. Wiele osób pomogło w zorganizowaniu i wykonaniu tej koniecznej pracy. Dziękujemy serdecznie Panu Burmistrzowi Biecza, pilarzom i naszym Strażakom za pomoc i uprzątnięcie terenu przy naszym kościele.
 10. W minionym tygodniu pożegnaliśmy pochodzącego z naszej Parafii śp. Mariana Lenarda, z Nagórza Południe. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen”.
 11. Na ostatnim zebraniu Rady Parafialnej omawiane były czekające nas wydarzenia i prace w naszej Parafii. Wydarzeniem religijnym, które już jest za nami są Rekolekcje Wielkopostne i Szkolne. Z dziedziny materialnej w tym roku kontynuowane będą prace konserwatorskie przy wyposażeniu kościoła – będą dotyczyły polichromii w nawie – na ścianach bocznych zaskrzynień od strony południowej i w zakrystii. Na te prace konserwatorskie otrzymaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zależności od przyznanej dotacji z Urzędu Ochrony Zabytków zaplanowana jest konserwacja ławy jednorzędowej z nawy kościoła. Rozstrzygnięcie wniosków będzie ogłoszone w najbliższych dniach. Do Funduszu Kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nasza Parafia złożyła wniosek na dofinansowanie remontu dzwonnicy. Oczekujemy pozytywnego rozstrzygnięcia. Budżet tego zadania przewiduje finansowy udział własny Parafii, na który mamy zabezpieczone środki. Niestety w tym roku ze względu na otrzymaną dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie otrzymaliśmy pomocy od Marszałka Województwa Małopolskiego. Parafia złożyła też wniosek do Stowarzyszenia Ligi Miast i Miejsc UNESCO na dofinansowanie konserwacji jednego z krucyfiksów z naszego kościoła. Regulamin przewiduje udział własny Parafii dla całości tego zadania ale mamy środki finansowe w razie otrzymanego wsparcia na wykonanie tego zadania. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie składane przez Parafian ofiary i zachęcamy nieustannie do ufnej modlitwy o błogosławieństwo Boże w pracach konserwatorskich i remontowych planowanych w tym roku. Od 1 marca br. zgodnie z decyzją Rady Miejskiej w Bieczu zarząd nad cmentarzem w Binarowej wykonuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Bieczu Sp. z o.o. Po Wielkanocy, po konsultacji z Panem Prezesem MPGK będzie podane do wiadomości jak wygląda w obecnej sytuacji organizacja uroczystości pogrzebowej. Nasza Parafia z pomocą osób należących do dawnego Komitetu Cmentarnego podjęła się wykonania nowych nagrobków Proboszczów Binarowskich – ks. Jana Molnara i ks. Władysława Strzępka. W chwili obecnej jest już wybrany wykonawca i prace będą się rozpoczynać niebawem. Koszt w tych prac w wysokości 6 tys. za obydwa nagrobki będzie zapłacony z kasy parafialnej. Dziękujemy Panom z dawnego Komitetu Cmentarnego za inicjatywę i pomoc w przygotowaniu tej inwestycji.
 12. Niedziela Palmowa rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia liturgii tego czasu, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego. Przeżywajmy ten czas w skupieniu, zapraszamy wszystkich Parafian do licznego udziału w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, aby wzmacniać naszą wiarę i coraz pełniej i bardziej świadomie przeżywać największe wydarzenia w historii zbawienia. Niech nasz udział w bogatej liturgii będzie okazją do zgłębiania Misterium Paschalnego. A teraz przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)