Rzymskokatolicka
Parafia św. Michała
w Binarowej

Konserwacja XVII-wiecznej szafy zakrystyjnej - 2020

Konserwacja XVII-wiecznej szafy zakrystyjnej

 

"W ramach wykonanego zadania zrealizowano konserwację techniczną i estetyczną zewnętrznej strony górnej partii szafy zakrystyjnej z romboidalnymi płycinami i falistym zwieńczeniem (XVII w.) z kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Binarowej. Prace konserwatorskie przy szafie polegały na odczyszczeniu obiektu z zabrudzeń, zatłuszczeń i zaplamień, usunięciu werniksów i retuszy, podklejeniu odspojeń warstwy malarskiej. Została także wykonana impregnacja owadobójcza i wzmacniająca, sklejono pęknięcia i uzupełniono ubytki drewna, zaprawy oraz warstwy malarskiej. Następnie wykonano werniksowanie oraz scalenie kolorystyczne drewna. Całość prac wykonano zgodnie ze sztuką konserwatorską, co potwierdza odrębny Protokół, dołączony do składanego raportu. Dzięki temu zostały podniesione walory historyczne, estetyczne i użytkowe siedemnastowiecznej szafy z romboidalnymi płycinami i falistym szczytem z zakrystii kościoła pw. św. Michała Archanioła w Binarowej.

Zrealizowane zadanie jest efektem owocnej współpracy Stowarzyszenia LOT „Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO”, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie oraz Parafii Rzymskokatolickiej w Binarowej w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i religijnego dla przyszłych pokoleń".

 

(fragmenty sprawozdania do LOT Liga Polski Miast i Miejsc UNESCO)

 

Fotografie wykonała dr Gabriela Stawowiak

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka parafia św. Michała Archanioła, siedziba: Biecz, Binarowa 409.