Liturgia Wielkiego Piątku 2022

Liturgia Wielkiego Piątku.

W drugim dniu Świętego Triduum Paschalnego Pan Jezus zaprasza nas, abyśmy Mu towarzyszyli w Jego pełnym bólu i cierpienia odejściu z tego świata. Zaprasza nas, abyśmy uważnie obserwowali proces sądowy, w którym zostanie skazany nie za swoje winy, abyśmy obserwowali ludzi stojących pod Jego krzyżem i sami w duchu stanęli na Golgocie. W centrum dzisiejszej liturgii Męki Pańskiej jaśnieje krzyż, bez którego nie ma prawdziwej wiary, autentycznego chrześcijaństwa. To narzędzie haniebnej śmierci skazańców, uświęcone Krwią Syna Bożego, stało się znakiem zwycięstwa miłości Bożej nad grzechem całego świata. Tajemnica śmierci Boga z miłości do człowieka jest tak niepojęta, że możemy przed nią tylko zamilknąć i upaść na twarz w postawie uniżenia i największej czci.

Liturgię rozpoczęliśmy nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Ze względu na padający deszcz nie odbyła się Droga Krzyżowa po Binarowej. Mękę Pana Jezusa rozważaliśmy przed stacjami w naszym kościele. Rozważania odczytali członkowie Akcji Katolickiej i chętni Parafianie. Po zakończonej Liturgii młodzież z KSM-u poprowadziła modlitewne czuwanie.