Rzymskokatolicka
Parafia św. Michała
w Binarowej

Ogłoszenia Parafialne

Niedziela VIII Wielkanocna - 2020 - Zesłanie Ducha Świętego
30/05/2020

Ogłoszenia Parafialne - Niedziela VIII Wielkanocna - 2020 - Zesłanie Ducha Świętego

 

 1. W związku ze zniesieniem przez władze państwowe z dniem 30 maja br. kolejnych ograniczeń związanych z obowiązującym prawnie stanem epidemii zgodnie z zaleceniami Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie informujemy, że:
  1. w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego przestaje obowiązywać limit osób. Zachowuje się obowiązek zasłaniania ust i nosa przez uczestników z wyjątkiem sprawujących liturgię. Osoby uczestniczące na otwartej przestrzeni są zwolnione z obowiązku zasłaniania ust i nosa pod warunkiem zachowania 2 metrów dystansu od kolejnej osoby.
  2. z dniem 6 czerwca 2020 r. zostaje odwołana dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego  Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba, opieka nad dziećmi lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.
  3. zniesienie limitu liczby uczestników dotyczy również uroczystości pogrzebowych. Należy pamiętać, że podczas procesji żałobnej, która odbywa się już w przestrzeni publicznej, obowiązują odrębne przepisy. Zgodnie z nimi w kondukcie pogrzebowym może brać udział do 150 osób, które zwolnione są z zasłaniania ust i nosa, o ile zachowają 2-metrowy dystans od innych. Jeśli nie są w stanie zachować takiego dystansu mają nadal obowiązek zasłonienia ust i nosa.
  4. od 31 maja br. powraca możliwość celebrowania pogrzebów sprzed stanu epidemii. Zatem dozwolone jest odprawianie pogrzebu z trumną w kościele a następnie na cmentarzu, z zachowaniem rygorów sanitarnych.
  5. w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – 11 czerwca br., możliwe jest zorganizowanie tradycyjnej procesji eucharystycznej, jednak z zachowaniem obowiązującego limitu 150 osób, mogących przebywać w przestrzeni publicznej. Limit ten nie obowiązuje, jeżeli procesja zostanie zorganizowana całkowicie i wyłącznie na terenie kościelnym. Uczestnicy są wówczas zobowiązani do zasłaniania ust i nosa lub utrzymywania dystansu 2 metrów od kolejnej osoby.
  6. przywrócona zostaje praktyka odwiedzin chorych w ich domach z racji I piątku miesiąca.
  7. w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej kończy się okres spowiedzi i komunii wielkanocnej z tego powodu zachęca się wiernych, którzy z powodu epidemii nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.
 2. W dzisiejszą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Duch Święty daje nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i prowadzi nas do całej prawdy. On umacnia to co słabe, prostuje to co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
 3. Dzisiaj będzie jeszcze Msza św. o godz. 9.00, 11.00 oraz po południu o godz. 15.00 poprzedzona ostatnim nabożeństwem majowym. Dziś po każdej Mszy św. błogosławione są zakupione w ostatnim czasie dewocjonalia. Przypominamy, że dzisiaj obowiązuje jeszcze dyspensa udzielona przez Ks. Biskupa a Msza św. z naszego kościoła jest transmitowana w Internecie. Zachęcamy Parafian do powrotu do życia sakramentalnego oraz do uczestniczenia we Mszy św. w kościele w niedziele i w tygodniu.
 4. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone dzisiaj na tacę oraz w tygodniu przekazane osobiście kapłanom na cele parafialne. Za wszystkie złożone ofiary niech dobry Bóg wynagrodzi łaską i błogosławieństwem.
 5. Jutro drugi dzień Zielonych Świątek – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. o godz. 7.00, 10.00 i 18.00 z Nabożeństwem ku czci Serca Pana Jezusa. Matce Kościoła zawierzymy wszystkie dzieci z naszej Parafii – w Dniu Dziecka – serdecznie zapraszamy.
 6. Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie po Mszy św. będziemy odprawiali nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa. Zapraszamy do działu w tych Nabożeństwach, aby wynagradzać Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości. W środę także Nowenna do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – serdecznie zapraszamy.
 7. W liturgii w tym tygodniu przypada w środę dzień św. Karola Lwangi i jego towarzyszy a w piątek – św. Bonifacego.
 8. W czwartek – 4 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. To dzień szczególnej modlitwy za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.
 9. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W piątek Msza św. wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa rano o godz. 7.00 i wieczorem połączona z Nabożeństwem Czerwcowym o godz. 18.00. Spowiedź przed poranną Mszą św. i po południu od godz. 17.00.
 10. W piątek w godzinach porannych odwiedziny chorych Parafian z posługą sakramentalną, prosimy zgłaszać ich w zakrystii.
 11. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Msze św. będą o godz. 7.30, 9.00 i 11.00 oraz po południu po Nabożeństwie Czerwcowym o godz. 15.00. Przed Prymarią będą śpiewane Godzinki do św. Michała Archanioła, będzie też zmiana tajemnic różańcowych – po Prymarii dla Róż niewiast a po Sumie dla Róż mężczyzn. Składka przeznaczona będzie na nasze Diecezjalne Seminarium Duchowne w Rzeszowie.
 12. Składamy serdeczne podziękowanie za złożoną ofiary na potrzeby naszego kościoła rodzinie z numeru 350.
 13. „Bóg zapłać” za sprzątanie kościoła i otoczenia oraz za kwiaty na ołtarze, w tym także rodzinie z Wapnisk z nr 61. O posprzątanie kościoła w tym tygodniu prosimy Parafian z numerów: 355, 471, 366, 369, 370 i 370 A
 14. Jest do nabycia tygodnik „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Zachęcamy do czytania czasopism religijnych.
 15. Dzisiejsza uroczystość kończy okres Wielkanocy. Przypominamy jednocześnie, że czas Komunii św. wielkanocnej tradycyjnie jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli do przyszłej niedzieli. Zachęcamy tych, którzy z powodu epidemii w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.
 16. Maryi Matce Kościoła polecamy wszystkich Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia. Wszystkim Wam życzymy dobrego zdrowia i szczęśliwego tygodnia pod opieką Świętego Michała Archanioła.
 17. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” tym wszystkim, którzy czynnie włączyli się w przeżycie Uroczystości Odpustowej, szczególnie rodzinom, które przygotowały nasz kościół parafialny, Ochotniczej Straży Pożarnej z Binarowej z Pocztem Sztandarowym, LSO, młodzieży z naszego parafialnego KSM-u, Panu Kościelnemu i Panu Organiście. Niech Maryja Wspomożycielka Wiernych ochrania i wspiera swoim wstawiennictwem za okazane zaangażowanie.
 18. Duch Święty uzdalnia nas do głoszenia światu Ewangelii. To On dokonuje w nas wielkich rzeczy. Umocnieni łaską Bożą i błogosławieństwem dawajmy świadectwo o naszym Zbawicielu. 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka parafia św. Michała Archanioła, siedziba: Biecz, Binarowa 409.