Rzymskokatolicka
Parafia św. Michała
w Binarowej

Ogłoszenia Parafialne

Niedziela VIII Wielkanocna - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego- 19.05.2024
19/05/2024

Niedziela VIII Wielkanocna - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 19.05.2024 r.

 

 1. Dziś obchodzimy święty dzień Pięćdziesiątnicy, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów zebranych na wspólnej modlitwie. Wspominamy początek Kościoła i dziękujemy, że Duch Święty towarzyszy wiernym ze swoim światłem i swoją mocą. Wyrażamy również wdzięczność za dar Ducha Świętego otrzymany w sakramentach chrztu i bierzmowania.
 2. Dziś – w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego będzie jeszcze Msza św. o godz. 9.00, 11.00 oraz po południu o godz. 15.00 poprzedzona Nabożeństwem Majowym. Na Sumie Dzień wspólnoty dzieci z Jezusem w Komunii św. – Msza Św., w czasie której dzieci kl. III przyjmą Pana Jezusa w Eucharystii po raz pierwszy.
 3. „Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę. Będą one przeznaczone na działalność naszej diecezjalnej rozgłośni – Katolickiego Radia VIA.
 4. Jutro drugi dzień Zielonych Świątek – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Pod krzyżem Maryja została dana za Matkę nie tylko Świętemu Janowi, ale także wszystkim ludziom. Towarzyszy wspólnocie Kościoła od samego początku. Będziemy wypraszać Jej orędownictwa w naszych codziennych potrzebach. Msze św. o godz. 7.00, 10.00 i 18.00 z Nabożeństwem Majowym.
 5. W najbliższą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W naszej Parafii w tym dniu będziemy obchodzili Uroczystość Odpustową ku czci Matki Bożej Binarowskiej – Wspomożenia Wiernych. Msze św. będą jak w każdą niedzielę, czyli o godz. 7.30, 9.00 i Suma Odpustowa o godz. 11.00. Po południu o godz. 15.00 – nabożeństwo majowe i Msza św. Sumę Odpustową odprawi i Słowo Boże będzie głosił ks. Stanisław Tokarz, kapłan z diecezji przemyskiej, który będzie w naszej Parafii – przed Odpustem św. Michała Archanioła prowadził Misje św. Na Sumie Odpustowej będziemy przeżywać srebrny Jubileusz Kapłaństwa trzech kapłanów: naszego Rodaka – ks. Tomasza Mężyka, naszego dawnego Wikariusza – ks. Jacka Tomaszewskiego oraz naszego Sąsiada z Racławic – ks. Piotra Róża. Zapraszamy serdecznie na Uroczystość Odpustową wszystkich Parafian i Gości. Przy odpowiedniej pogodzie odbędzie się procesja, zapraszamy do podjęcia feretronów i chorągwi, zapraszamy także do asysty na procesji naszą Ochotniczą Straż Pożarną, dzieci I-Komunijne, dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia dzwonkami. Warunkiem koniecznym do zyskania odpustu jest stan łaski uświęcającej, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty – okazja codziennie przed nabożeństwem majowym oraz w piątek – od godz. 16.00.
 6. Nabożeństwa majowe w naszej świątyni codziennie o godz.18.00. Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby uwielbiać Matkę Zbawiciela śpiewem Litanii loretańskiej. Serdecznie zapraszamy w Białym Tygodniu rodziców i rodziny dzieci I-Komunijnych. W środę nabożeństwo majowe będzie połączone z Nowenną do Matki Bożej Binarowskiej.
 7. W kalendarzu kościelnym w środę – 22 maja przypada liturgiczne wspomnienie św. Rity z Casci, „drogocennej perły Umbrii”, która należy do najbardziej popularnych świętych na świecie i jest przyzywana w bardzo trudnych sprawach a w piątek – 24 maja – dzień Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Ona po wniebowstąpieniu Chrystusa z Gronem Dwunastu i uczniów trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w tym dniu modlimy się za Kościół w Chinach.
 8. W czwartek – 23 maja, przypada święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy wszystkich kapłanów, by wypraszać im Bożą pomoc oraz łaskę wierności na drodze powołania, jak również nowo wyświęconych kapłanów i wszystkich przygotowujących się do kapłańskiej posługi.
 9. W przyszłą niedzielę – 26 maja, przypadnie Dzień Matki. W tym dniu będziemy się modlić za nasze kochane mamy. Żyjącym wypraszajmy Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej, a dla zmarłym łaskę życia wiecznego.
 10. W środę po Mszy św. spotkanie dla LSO a w piątek po Mszy św. spotkanie KSM-u. Zapraszamy serdecznie na spotkania grup duszpasterskich.
 11. „Bóg zapłać” rodzicom dzieci I-Komunijnych za udekorowanie i przygotowanie świątyni i otoczenia na dzisiejszą Uroczystość. O posprzątanie kościoła w tym tygodniu prosimy Parafian z numerów: 499, 318, 314, 328 i 325.
 12. Prasa religijna jest dziś bogata w ciekawe artykuły, przeczytamy dziś, np. w „Gościu Niedzielnym” o św. Andrzeju Boboli, który jest patronem Polski a wydaje się że pamięć o nim całkiem zaginęła, jest też wartościowy artykuł o jednym z ojców naszej niepodległości – Wincentym Witosie. Tygodnik „Niedziela” w 80. rocznicę bitwy o Monte Cassiono pisze o generale Władysławie Andersie, porusza też bolesny temat przyczyn emigracji zarobkowej oraz przedstawia spektakularne cuda św. Rity. Są jeszcze inne interesujące artykuły – zachęcamy do przeczytania.
 13. Życzenia zdrowia i obfitości Bożych darów i łask przekazujemy Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia. Miłej i błogosławionej niedzieli, codziennej opieki Świętego Michała Archanioła, dobrego zdrowia i udanego tygodnia.
 14. W najbliższą niedzielę w kościele w Rożnowicach odbędzie się Przegląd Pieśni Maryjnej „Gaude Mater Polonia”. Rozpoczęcie o godz. 16.30. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału. Szczegóły na plakacie w gablocie ogłoszeń. Wstęp wolny.
 15. W minionym tygodniu pożegnaliśmy naszych Parafian z Nagórza Północ: śp. Marię Firszt, z domu Juruś oraz śp. Ryszarda Piekarza. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen”.
 16. W minionym tygodniu codziennie spotykaliśmy na wieczornych Majówkach przy binarowskich kapliczkach. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tej wieczornej modlitwie. Relacja z dotychczasowych Majówek jest do oglądnięcia i posłuchania na parafialnym Facebooku. W tym tygodniu zapraszamy na Majówkę przy następujących kapliczkach: w poniedziałek – w Nagórzu Północ, u Pani Marii Nalepa, we wtorek – na Wygonie, grota z Kapliczką przed domem Pani Haliny Firlit, w środę – na Maślakowicach, przy Krzyżu obok Państwa Macoń, w czwartek – przy Krzyżu na Cmentarzu Cholerycznym, w piątek – przy Krzyżu Misyjnym przy kościele, w sobotę – w Lechowych Potokach, u Pani Ewy Oczkowicz i w niedzielę – na Kurpielu, u Pani Zofii Frydrych. Majówki będą się rozpoczynać o godz. 20.00. Zachęcamy i zapraszamy szczególnie Parafian z sąsiedztwa tych kapliczek ale nie tylko. Wielu Parafian pielgrzymuje pieszo lub przyjeżdża. Zapraszamy także dzieci i młodzież do udziału w tych majówkach. Prosimy, by przynosić ze sobą modlitewniki lub śpiewniki religijne lub korzystać ze smartfonów. Liczy się każdy, kto będzie miał chęci i siły. Serdecznie zapraszamy!
 17. Podczas każdej Eucharystii spotykamy się z Duchem Świętym, który napełnia nasze serca swoimi darami. Obdarowani tak wieloma darami, wracajmy do swojej codzienności i dawajmy dobre świadectwo o Chrystusie i Kościele. Niech nasze serca, pełne Bożej miłości, będą światłem dla innych, a nasze życie świadectwem Jego obecności i działania. Niech Boże błogosławieństwo pomaga nam patrzeć na innych tak, jak patrzy na nich Bóg.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka parafia św. Michała Archanioła, siedziba: Biecz, Binarowa 409.