Skanowanie laserowe naszego kościoła i szkolenie młodzieży

W 2018 roku Polska obchodzi 15 rocznicę wpisu drewnianych kościołów południowej Małopolski na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z okazji tego wydarzenia Fundacja Pełni Kultury przeprowadziła digitalizację dziedzictwa materialnego i niematerialnego świątyń w Binarowej, Bliznem, Dębnie, Haczowie oraz Sękowej.

Zasoby materialne zostały kompleksowo przetworzone na formę cyfrową przez wykonanie zaawansowanych modeli trójwymiarowych obiektów i ich wnętrz, wyposażenia: malarstwo, rzeźba i zdobnictwo. Przetworzone na formę cyfrową zostało także niematerialne dziedzictwo – powstały teksty o kościołach prezentujące ich wartość kulturową, artystyczną, architektoniczną i historyczną. Została wykonana szeroka i kompleksowa digitalizacja dziedzictwa, która służy edukacji i szerokiego grona odbiorców oraz jest zabezpieczeniem możliwości odtworzenia dziedzictwa w przypadku działań siły przyrody lub człowieka.

Projekt przewidywał skanowanie laserowe 3D pięciu zabytkowych kościołów:

Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Binarowej,

Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie,

Kościół pw. Św. Jakuba i Filipa w Sękowej,

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem,

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie,

W kościołach, których dotyczył realizowany projekt wykonano skanowanie laserowe, na bazie którego  przygotowana została finalna chmura punktów w naturalnych kolorach obiektu oraz widoki TruView dla wszystkich pozycji skanera. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu jest możliwe wyświetlanie skanów, pomiary bezpośrednio na chmurze punktów oraz podczytywanie dowolnych współrzędnych x,y,z. Zostały także wykonane panoramiczne zdjęcia prezentujące cały kościół w formie przyjaznego dla użytkownika "Pano Tour" oraz animacja na bazie finalnej chmury punktów prezentująca skanowany obiekt w rozdzielczościach Full HD oraz 4K. Wszystkie obiekty będą zaprezentowane na stronie:

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt współfinansowany został ze środków Gminy Nowy Targ, Gminy Sękowa oraz Gminy Biecz.

Partnerzy: Parafia św. Michała Archanioła w Binarowej, Parafia pw. Wszystkich Świętych w Bliznem, Parafia św. Michała Archanioła w Dębnie, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie, Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej.

Można już oglądać finalną animację naszego kościoła:

Po kościele w Lipnicy Murowanej można się poruszać wirtualnie po pobraniu aplikacji na smartfon z systemem android:

We współpracy z Gminą Biecz, która współfinansuje projekt digitalizacji naszego kościoła zostały przeprowadzone w naszej Parafii warsztaty z młodzieżą z klas: VII Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum, która przygotowuje się do przyjęcia bierzmowania. Spotkania odbywały się w Sali na Wikarówce. Pierwsze szkolenie odbyło się 9 grudnia br. i dotyczyło zagrożenia nikotynizmem oraz tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Szkolenie przeprowadziła Pani Grażyna Rychlicka-Schirmer – Dyrektor Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach. Drugie szkolenie przeprowadzili Pan Paweł Dudek oraz Pan Marcin z Firmy 3Deling z Krakowa, która wykonywała we wszystkich kościołach skanowanie laserowe. W czasie tej prezentacji nasi młodzi Parafianie zostali zapoznani z procesem skanowania laserowego i zobaczyli prezentację naszego kościoła. Przy pomocy okularów wirtualnych odważni i chętni mogli w sposób wirtualny zwiedzić kościół św. Leonarda w Lipnicy Wielkiej. W przyszłości podobny sposób zwiedzania będzie dotyczył także naszego kościoła pw. św. Michała Archanioła.

Dziękujemy serdecznie Gminie Biecz za wsparcie projektu, prelegentom, którzy prowadzili warsztaty oraz naszej młodzieży, która uczestniczyła w zajęciach.

Prezentujemy kilka fotografii z przeprowadzonych spotkań.