Rzymskokatolicka
Parafia św. Michała
w Binarowej

Ciekawe informacje

Dotacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dla naszej Parafii - 2024
03/04

W dniu 3 kwietnia 2024 r. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyło się spotkanie przedstawicieli Marszałka Województwa Małopolskiego z Beneficjentami konkursów „Mecenat Małopolski – I edycja” oraz „Ochrona Zabytków Małopolski” z powiatów limanowskiego, gorlickiego, nowosądeckiego oraz miasta Nowy Sącz. W czasie spotkania Radni Sejmiku wręczyli symboliczne czeki, potwierdzające przyznanie dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego. Wśród obdarowanych znalazła się także Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Binarowej. Z budżetu Województwa Małopolskiego nasza Parafia otrzymała dotację w wysokości 100 000 zł na wykonanie konserwacji zabytkowych drzwi świątyni. Koszt całego zadania konserwatorskiego wyniesie 115 902,90 zł. Dziękujemy Samorządowi Województwa Małopolskiego za przyznaną dotację, Pani Jadwidze Wójtowicz – radnej Semiku z Powiatu Gorlickiego oraz Panu Januszowi Augustowskiemu – naszemu Parafianinowi – Radnemu Rady Powiatu Gorlickiego za pomoc w staraniach o dofinansowanie. Symboliczny czek w imieniu Parafii w Binarowej odebrał ks. Proboszcz.

 

 

Jubileusz 675-lecia Binarowej - Piknik Parafialny - Niedziela Jubileuszowa
13/06

 

W bieżącym roku przypada 675 rocznica lokacji Binarowej. W Wigilię Narodzenia św. Jana Chrzciciela – 23 czerwca 1348 roku – król Kazimierz Wielki wydał przywilej lokacyjny naszej miejscowości. Na mocy tego dokumentu jeden łan ziemi przeznaczono na uposażenie Parafii. Każdy Jubileusz to okazja do świętowania i dumy z przeżytego czasu a w wypadku takiego Jubileuszu także szacunku i honoru dla naszych przodków, którzy przez 675 lat żyli, pracowali i wyznawali chrześcijańską wiarę na binarowskiej ziemi.

W związku z zamiarem uczczenia tego wydarzenia Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Binarowej we współpracy z Bieckim Centrum Kultury oraz Parafialnym Komitetem Organizacyjnym zapraszają na imprezę kulturalno-rozrywkową pod nazwą „Niedziela Jubileuszowa”, która odbędzie się 25 czerwca br. w Binarowej. W ramach tej uroczystości odbędzie się IV Bieg Królewski na dystansie 6 km dla dorosłych oraz mini-bieg dla dzieci i młodzieży na dystansie 675 m., loteria fantowa z ciekawymi nagrodami, szczególnie dla dzieci, piknik militarny Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, występy i koncerty zaproszonych Gości, degustacja regionalnych potraw i przysmaków binarowskich, koncert zespołu „TerazMy”,  widowisko LED SHOW oraz zabawa taneczna. W trakcie imprezy będzie też możliwość zwiedzania zabytkowego drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła, wpisanego w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego Jubileuszowego świętowania!

 

 

Jubileusz 675-lecia Binarowej - Wernisaż wystawy i panel naukowy w Muzeum Ziemi Bieckiej
13/06

 

W obchody 675. rocznicy lokacji Binarowej włączyło się także Muzeum Ziemi Bieckiej. Z inicjatywy Pana Dyrektora, dr Pawła Kocańdy we współpracy z Parafią w Binarowej, w dniu 23 czerwca br. odbędzie się otwarcie wystawy 'Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce'. Wydarzenie to rozpocznie panel popularnonaukowy „Binarowa na kartach historii”. Uczestnicy tego spotkania wysłuchają wystąpień dr Pawła Kocańdy, dr hab. prof. UEK Andrzeja Laskowskiego, ks. dr Pawła Batorego oraz dr Gabrieli Stawowiak. O godz. 17.00 w Baszcie Kowalskiej odbędzie się  uroczyste otwarcie wystawy. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

 

Jubileusz 675-lecia Binarowej - Turniej FINAL 4 w piłkę nożną
05/06

Jubileuszowy Turniej „Final 4” w piłkę nożną

 

 

 

Dla uczczenia 675 rocznicy lokacji Binarowej w niedzielę 18 czerwca br. na boisku sportowym „Na Szpitalnym” zostanie rozegrany turniej „Final 4” w piłkę nożną pomiędzy drużynami kawalerów i żonatych mieszkańców Binarowej. Impreza sportowa rozpocznie się o godz. 14.00. Aby emocje były na wysokim poziomie, w zawodach wystąpią dwie drużyny kawalerów i dwie drużyny żonatych. W turnieju rozegrane zostaną najpierw dwa półfinały pomiędzy wylosowanymi drużynami, przegrane drużyny z półfinałów zagrają o 3 miejsce a turniej zakończy Wielki Finał pomiędzy zwycięskimi drużynami z meczy półfinałowych. Zwycięska drużyna otrzyma Jubileuszowy Puchar Parafii w Binarowej. Dekoracja uczestników Turnieju odbędzie się w czasie „Niedzieli Jubileuszowej” – 25 czerwca br. na scenie głównej.  

Serdecznie zapraszamy do udziału i kibicowania naszym piłkarzom. W przerwach pomiędzy meczami będzie można oglądać przy Starej Szkole zabytkowe motocykle i pojazdy samochodowe, które będą uczestniczyć w Zlocie. Będzie też możliwość zwiedzania naszego kościoła pw. św. Michała Archanioła. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!!!

 

Wydarzenie na Parafialnym Facebooku

 

Jubileusz 675-lecia Binarowej - Zlot Pojazdów Zabytkowych
05/06

Zlot Pojazdów Zabytkowych na Jubileusz 675-lecia lokacji Binarowej

 

 

Zapraszamy wszystkich chętnych posiadaczy pojazdów jednośladowych oraz pojazdów samochodowych z dawnej epoki. Ponieważ impreza organizowana jest po raz pierwszy i własnymi siłami, nie stawiamy żadnych warunków odnośnie wieku pojazdów. Szczególnie cenione będą pojazdy należące do mieszkańców Binarowej ze względu na Jubileusz 675-lecia lokacji Binarowej ale miło będzie spotkać się z tego powodu także z innymi sympatykami motoryzacji i właścicielami starych pojazdów. Plan Zlotu wygląda następująco: w niedzielę 18 czerwca o godz. 13.30 spotykamy się na parkingu przy Stacji Kolejowej w Bieczu. O godz. 14.00 rozpocznie się przejazd do Binarowej trasą: drogą wojewódzką nr 980 do Racławic, następnie skręt w lewo i Górnym Gościńcem powrót do Biecza, runda wokół Rynku i ponownie powrót na drogę wojewódzką nr 980 do Binarowej i zakończenie przejazdu na boisku przy Szkole Ludowej w Binarowej. Następnie od godz. 15.00 rozpocznie się prezentacja motocykli i pojazdów. Na zakończenie każdy z uczestników Zlotu otrzyma Dyplom i okolicznościowe pamiątki. Dla Gości będzie możliwość zwiedzania z przewodnikiem kościoła pw. św. Michała Archanioła w Binarowej. Przewiduje się zakończenie Zlotu Pojazdów Zabytkowych o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Wydarzenie na Parafialnym Facebooku

 

Jubileusz 675-lecia Binarowej - IV Bieg Królewski
26/05

Jubileusz 675-lecia Binarowej - IV Bieg Królewski

Zapraszamy!!!

 

 

Więcej informacji i zapisy

 

tutaj


Jubileusz 675-lecia Binarowej - Chellenge rowerowy
26/05

Jubileusz 675-lecia Binarowej - Chellenge rowerowy

Zapraszamy!!!

 

Więcej informacji i zapisy

tutaj

 

Rok Jubileuszu 675-lecia lokacji Binarowej - plan wydarzeń
12/05

Serdecznie zapraszamy!  Będzie się działo!!!

 

Zaproszenie do rozwijania padletu Kapliczki i krzyże w Binarowej
29/04

Idąc z duchem czasu uczniowie naszej Szkoły z Panią Małgorzatą Stec zebrali już prawie wszystkie obiekty kultu, sfotografowali oraz opisali w formie książki elektronicznej. Każdy z internautów może także współtworzyć spis kapliczek i krzyży poprzez dodawanie nowych wpisów przyciskiem „+”, przeglądać i komentować już istniejące wpisy. Osoby, które posiadają wiedzę o historii powstawania lub inne ważne informacje mogą przekazywać je uczniom naszej Szkoły. Zapraszamy do tworzenia padletu lub dzielenia się swoimi wiadomościami o binarowskich krzyżach i kapliczkach. Warto!

  

Link do padletu

Zaproszenie - Gminny Konkurs Plastyczny BINAROWSKIE KRZYŻE I KAPLICZKI
22/04

ZAPROSZENIE

Gminny Konkurs Plastyczny

BINAROWSKIE KRZYŻE I KAPLICZKI

 

W związku z obchodami 675-lecia lokacji Binarowej Biblioteka w Bieczu we współpracy z naszą Parafią ogłaszają konkurs dla dzieci i młodzieży organizowany pod patronatem Burmistrza Biecza. Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej ukazującej piękno przydrożnych krzyży i kapliczek oraz innych obiektów kultu  zlokalizowanych w binarowskim krajobrazie. Konkurs ten wpisuje się w obchody rocznicy lokacji wsi Binarowa, która miała miejsce w XIV w., kiedy to 23 czerwca 1348 roku król Kazimierz Wielki wręczył na Wawelu sołtysom Mikołajowi Vlosniczarowi i Hermanowi przywilej na lokację wsi na prawie niemieckim. Akt lokacyjny uposażył sołectwo w 60 łanów i określił przywileje oraz powinności sołtysów. Na mocy tego dokumentu jeden łan ziemi przeznaczono na uposażenie parafii. Najciekawsze spośród nadesłanych projektów zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej podczas jubileuszu lokacji naszej Parafii, który odbędzie się 25 czerwca. Miesiąc maj będzie okazją do poznawania i spotykania się przy kapliczkach i krzyżach, położonych na terenie Binarowej i poznawania naszej miejscowości. Zachęcamy dzieci i młodzież naszej Parafii do zaprezentowania swoich talentów malarskich i udziału w tym konkursie.

 

Regulamin Konkursu

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka parafia św. Michała Archanioła, siedziba: Biecz, Binarowa 409.